„A gyülekezet nem mechanizmus, gép, hogy kicserélek pár alkatrészt és fölpörgetem, hanem organizmus: sebeket kell gyógyítani, és fitten kell tartani. Az élő szövetekben pedig sokkal nehezebb változást elindítani."
Csűrös András lelkipásztor
Jókai és Petőfi barátjának festői életműve
Muraközy János születésének kétszázadik évfordulóján mutatták be a festőművészről és munkáiról szóló kiadványt a kecskeméti Ráday Múzeumban.
Könyvbemutatóval zárta le a Muraközy200 emlékévet a kecskeméti Ráday Múzeum Muraközy János születésének évfordulóján, 2025. február 8-án, szombaton. Ez alkalommal mutatták be a Muraközy Jánosról (1824–1892) szóló kiadványt.
A kötet elsősorban a múzeum állandó kiállításán (A kulcsra zárt szoba titkai, 2018. rendezte: Fogarasi Zsuzsa, Zalatnai Pál) bemutatott, ott megismerhető festőművészt állítja középpontba, azoknak a látogatóknak adva bővebb útmutatást, akiket megfogott a festői életmű. Ugyanakkor a kiadvány fontos feladatának tekinti, hogy Muraközy János életútjának más területeire is rávilágítson: a kecskeméti, mezővárosi, református nemes polgárcsalád sarjáról, a Kecskeméti Református Jogakadémia hallgatójáról, a szabadságharc kevéssé méltányolt, ám roppant tehetséges katonájáról, katonai vezetőjéről, a 19. századi református gazdasági-társadalmi-kulturális elit tagjáról, Kecskemét kiemelkedő gazdasági szakemberéről, tanácsnokáról, Jókai, Petőfi barátjáról is említést tesz a kötet. Életutat, életművet kívánnak az olvasóhoz közelebb vinni, ahogy állandó kiállításuk sem csupán a képzőművészeti anyag bemutatására vállalkozik, hanem bútorokkal, relikviákkal idézi meg a művész életterét, környezetét. Külön írásban foglalkoznak Muraközy János emlékezetének, hagyatéka megismertetésének kudarcoktól sem mentes történetével.
Az életművet, miként az alkotót is sok méltánytalanság érte a festő életében és halála után is. Csaknem száz évnek kellett eltelnie, hogy neve, alkotásai megismerhetők, láthatók legyenek. Muraközy fellelhető hagyatéka Kecskemét Megyei Jogú Város tulajdona, melyet 2018-ban helyezett letétbe a Ráday Múzeumban. A kötet egyik írása számba veszi azokat a törekvéseket, eredményeket, melyek az elmúlt hét évben a múzeum munkája nyomán az életmű állagának megóvása és népszerűsítése érdekében történtek.
A kiadványt mintegy száz színes fotó gazdagítja. A Fogarasi Zsuzsa által szerkesztett kötetben az alábbi szerzők írásai találhatók: Szolláth Katalin: Muraközy János élete és festészete Bíró Éva: A Muraközyek és a Református Egyház kapcsolata – levéltári források tükrében Fogarasi Zsuzsa: Muraközy emlékezete Vihart Anna: Muraközy-portrék restaurálási tapasztalatai Kovács Hajnalka: Fény derül a kulcsra zárt szoba titkaira A kötethez Szemereyné Pataki Klaudia polgármester írt bevezetőt, ajánlót. A fotók és kiadvány tervezése, nyomdai előkészítése Zalatnai Pál munkája.
A sajtótájékoztató alkalmával a múzeum munkatársai annak programjait is bemutatták. Sopronyi-Mikulás Kata és Kovács Hajnalka múzeumpedagógiai munkáikat ismertették, melyek közül többen is nagy szerepet töltött be Muraközy élete és tevékenysége.
Ötvös Nagy Ferenc a múzeumban található ötvösműhely aktív és sikeres működéséről számolt be.
Dr. Barna Tamás a Fuxreiter András nevét viselő ásványgyűjteményt ajánlotta, mint páratlan lehetőséget az iskolák figyelmébe.
Vass-Eysen Ákos pedig a múzeumban nemrég letétbe helyezett, 1806-ban épített soltvadkerti műemlék orgona történetét ismertette, mely a jövőben nagyobb szerepet kapna annak eseményein.
Képek: Ráday Múzeum, Kecskemét